CZEGO POTRZEBUJE KAŻDY KOT?

CZEGO POTRZEBUJE KAŻDY KOT?

Jeżeli staliśmy się już dumnymi posiadaczami kota lub nowy lokator dopiero co ma zamieszkać w naszym domu, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka najpotrzebniejszych dla niego rzeczy. Z czego składa się podstawowa wyprawka dla kota? Oto kilka wskazówek, które mogą przydać się w czasie pierwszych zakupów.

KUWETY DLA KOTÓW, LEGOWISKA I MISKI

Kocia toaleta to jedna z najpotrzebniejszych rzeczy, która musi znaleźć się w naszym domu. Nie ma znaczenia, czy planujemy mieć kota wychodzącego, czy niewychodzącego – posiadanie kuwety dla kotów to obowiązek. Nie powinna ona znajdować się blisko legowiska oraz miseczek oraz w miejscu, w którym często spędzamy czas (np. w salonie) lub przez które przechodzimy (np. korytarz). Korzystając z kuwety dla kotów, mruczki potrzebują prywatności. Istnieje też zasada: kuwet powinno być w domu tyle, ile mamy kotów plus jedna, dodatkowa.

Niektórym z nas dość istotne mogą wydawać się również legowiska dla kotów. Oczywiście, że możemy w takie zainwestować, nie zdziwmy się jednak, że nasz pupil będzie wolał wylegiwać się na naszym łóżku, na kanapie czy w... kartonie. Koty mają różne upodobania, czasem, gdy jest im gorąco, od wygodnego legowiska wybiorą chłodne kafelki. Zdecydowanie praktyczniej zainwestować w większy drapak, którego niektóre piętra mogą spokojnie pełnić funkcję wygodnego i funkcjonalnego legowiska dla kotów.

KOT WYCHODZĄCY CZY NIE? OBROŻE DLA KOTÓW I SZELKI

Jeżeli jeszcze się nad tą kwestią nie zastanawialiśmy, jest to dobry moment, aby przemyśleć sprawę. Koty wychodzące i niewychodzące będą potrzebować różnych elementów wyprawki. Tym pierwszym przydadzą się obroże dla kotów – koniecznie z adresówką i numerem kontaktowym właścicieli. Inwestując w obrożę, sugerujmy się tym, by posiadała odblaskowe dodatki (chroniące przed kierowcami, nocą). Obroże dla kotów powinny również posiadać system łatwego odpinania przy szarpnięciu, aby obroża odpięła się samodzielnie, gdy kot, na przykład, zahaczy nią o gałąź.

W przypadku kotów niewychodzących dobrym pomysłem będą szelki. Szelki dla kotów to świetna sprawa – od dziś możemy wychodzić z kotem na spacer, by pod naszym czujnym okiem zwiedził najbliższą okolicę. Oczywiście, wiadomo, kot to nie pies – nie liczmy na to, że będzie odbywał spacery przy naszej nodze, nie każdy kot w ogóle będzie zainteresowany spacerami. Jednak szelki dla kotów wraz z rozwijaną, kilkumetrową smyczą pozwolą zainteresowanemu kotu choć na chwilę, raz czy dwa w tygodniu, przeżyć prawdziwą przygodę w nowym otoczeniu. A przecież nie ma to jak nowe bodźce dla tych ciekawskich świata wędrowców, prawda?

ZABAWKI DLA KOTÓW I NIE TYLKO

Podstawowa wyprawka dla kota musi zawierać także zabawki dla kotów. Powinny być to zabawki rozwijające i pobudzające zmysły (na przykład wędki, witki, piórka, tunele, myszki), relaksacyjne przytulanki (na przykład wypełnione walerianą lub kocimiętką). Zwróćmy uwagę, czy są atestowane, czyli bezpieczne. Zabawki dla kotów możemy wykonać również samodzielnie, wykorzystując kartony, wstążki, kłębki włóczki. Uczestniczmy w zabawie, zwracając uwagę na to, czy kot nie robi sobie nimi krzywdy. Pamiętajmy też, że wspólna zabawa pomaga również w budowaniu więzi pomiędzy jej uczestnikami.

To już wszystkie propozycje odnośnie do podstawowego wyposażenia. Kocich akcesoriów jest, oczywiście, o wiele więcej, jednak nie wszystkie są koniecznością. Z czasem dobrze jest uzupełnić ekwipunek, na przykład o furminator, ale w pierwszej chwili pomyślmy jednak o rzeczach najważniejszych.