Czy budowa krematorium dla zwierząt jest dobrą inwestycją?

Czy budowa krematorium dla zwierząt jest dobrą inwestycją?

W Polsce z roku na rok coraz więcej inwestorów decyzje się na wybudowanie krematorium dla zwierzaków. Z uwagi na to, że to inwestycja budowlana trzeba przemyśleć wiele kwestii i rozwiać wszelkie wątpliwości. Właśnie w tym celu powstał ten artykuł. Przybliżamy temat budowy krematorium dla zwierzaków.

Czy warto wybudować krematorium dla zwierząt?

Najświeższe badanie CBOS wskazuje, że co druga osoba w Polsce ma w domu zwierzę domowe. To dobrze świadczy o Polakach, ponieważ kochają i wspierają zwierzęta. W badaniu każda osoba biorąca udział w badaniu mogła wskazać, jakie zwierzę ma w domu. Nie ma zaskoczenia, że najczęściej Polacy opiekują się pieskami i kotami (z przewagą psów). Z tego względu krematorium dla zwierząt to dochodowy biznes. Tak naprawdę za dużo nie słyszy się o takich kompleksach. Polacy w sytuacji, gdy niestety zwierzątko umiera myślą od razu o zakopaniu zwłok w ogrodzie. Jest to oczywiście niedopuszczalne. Taki stan rzeczy wynika z braku odpowiedniej promocji takich kompleksów. W krajach Europy Zachodniej czy USA krematoria dla zwierzaków to powszechnie funkcjonujące instytucje, o których wiedzą wszyscy obywatele. Dlatego inwestując w taki biznes, możesz być pewny wysokiego popytu, ponieważ takich kompleksów nie ma jeszcze dużo w Polsce.

Krematorium dla zwierząt a przepisy prawa

Na ten moment przepisy polskiego prawa wskazują, że krematoria dla zwierząt nie są na liście inwestycji, które wpływałyby na środowisko naturalne. Jednak do takiej listy należą grzebowiska czy pola campingowe, na których znajdują się oczywiście pojazdy emitujące zanieczyszczenia. Inwestując w krematorium, masz pewność, że to ekologiczne przedsięwzięcie. Wiele osób zwłaszcza w obliczu tragedii po stracie ukochanego zwierzaka (gdy zaatakował śmiertelnie tasiemiec u kota objawy) doceni sobie ekologiczny charakter inwestycji, który dodatkowo sprawi, że nie będzie męczyć właściciela żadna inspekcja.

Krematorium dla zwierząt w kontekście rozwiązań instalacyjnych

Z uwagi na specyfikę inwestycji w krematorium muszą się znaleźć odpowiednie instalacje. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie przyłącza z uwagi na przewidziane piece. Budynek najlepiej, aby był do tego celu parterowy. Obok krematorium warto przewidzieć o kolumbarium, do którego właściciele zmarłych zwierzaków będą mogli wkładać urny. Głównym narzędziem w krematorium są niestety piece. Przy szacowaniu budżetu inwestycyjnego, trzeba wziąć pod uwagę ich cenę, która często kształtuje się na poziomie 120-150 tysięcy złotych.