Czy kremacja zwierzęcia to dobry pomysł?

Czy kremacja zwierzęcia to dobry pomysł?

Gdy odchodzi nasze zwierzątko, które traktowaliśmy, jak członka rodziny pojawia się pytanie: co zrobić ze zwłokami? Wiele osób decyduje się na tradycyjne i mało kłopotliwe rozwiązanie, czyli zakopanie zwierzęcia w ogródku czy na pobliskim otwartym terenie. Okazuje się, że istnieje o wiele lepsza alternatywa, czyli wykup usługi w krematorium dla futrzanych przyjaciół. Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Czy krematorium zwierzęce to często wybierana opcja w Polsce?

Wyniki realizowane przez CBOS wręcz zaskakują. Okazuje się, że co drugi Polak ma w domu zwierzę domowe. Zdecydowanie częściej w polskich domach mieszkają psy niż koty. Na koniec 2019 roku w polskich domach było około 9 milionów psów, a także 7 milionów kotów. Tak ogromna liczba zwierząt wymusza powstawanie nowych krematoriów. Każde krematorium dla zwierząt umożliwia pochowanie swojego zmarłego pupila w cywilizowany sposób z należytym szacunkiem.

Różne formy kremowania zwierząt

Jak się okazuje, zakopywanie zwłok zwierzęcia w ogóle nie jest legalne. Tak naprawdę w Polsce przepisy pozwalają na pochowanie zwierzęcia w dwojaki sposób. Mamy do dyspozycji utylizację zwłok przez weterynarza oraz kremację. O ile pierwszy sposób budzi obawy moralne, o tyle drugi wariant uspokaja sumienie właściciela zmarłego pupila.

Czy warto zdecydować się na kremowanie zwierząt?

Skorzystanie z usług krematorium to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce w godny sposób pochować swojego zwierzaka. Jeśli właścicielowi włochatego przyjaciela zależy na pochowaniu z szacunkiem, to wykupienie usługi w krematorium będzie dobrą decyzją. Forma pochowania w taki sposób upamiętni na przykład pieska, który wcześniej dużo chorował i mógł roznosić różne zarazki tj. włosogłówka ludzka. Oprócz krematorium w Polsce powstaje wiele nowoczesnych cmentarzy dla zwierząt, na których odbywa się proces pochowania. Firmy specjalizujące się w takich usługach przygotowują ciało zwierzęcia zgodnie ze wszystkimi przepisami prawa regulującymi taką kwestię. Właściciel zmarłego pupila decydując się na takie rozwiązanie, zapewnia sobie wygodę, a także może mieć pewność, że zwierzątko odejdzie ze świata w godny sposób. Zanim jednak zdecydujemy się na kremację, warto wiedzieć, jak przygotować ciało zmarłego zwierzęcia do takiego procesu. W przypadku chęci skremowania należy nałożyć rękawiczki i zawinąć ciało w koc, a następnie włożyć do worka. Zgodnie z zaleceniami fachowców, zmarłe zwierzę powinno leżeć w chłodnym miejscu, aby ograniczyć proces rozkładania się jego ciała.