Czy motyle są pożyteczne? Sprawdź!

Czy motyle są pożyteczne? Sprawdź!

Oprócz niekwestionowanych walorów estetycznych, motyle mają dużo więcej do zaoferowania. To ważne elementy każdego ekosystemu w którym żyją i funkcjonując. Dlaczego motyle są tak ważne? Sprawdź!

Motyle zapylają rośliny

Podobnie jak pszczoły, motyle są silnie zaangażowane w zapylanie roślin, ale robią to w sposób, który różni się nie tylko od pszczół, ale każdego innego owada naszej planecie. Pszczoły wykonują dość zorganizowaną operację zapylania, dlatego są intensywnie wykorzystywane w komercyjnej uprawie owoców i warzyw. Motyle jednak pokonują znacznie większe odległości, równomiernie pokrywając duże obszary roślin podczas jednego lotu. Motyle lubią przesiadywać na większych kwiatostanach, gdy polują na nektar, zbierając pyłek na nogach i ciele w poszukiwaniu pożywienia. Nogi i trąbka motyla są dłuższe i głębiej sięgają po pyłek. Mimo to mniej się go zbiera na poszczególnych częściach ciała niż na pszczołach, ale mimo to są one bardzo skutecznymi zapylaczami. Większość wszystkich roślin potrzebuje zapylenia do rozmnażania, a przy obecnym spadku populacji pszczół motyle okazują się coraz bardziej istotne dla ekosystemu. Wiadomo również, że motyle zapewniają pomoc w zmienności genetycznej gatunków roślin, z których zbierają nektar, głównie dzięki ich dalekim podróżom. Pozwalają na dzielenie się pyłkiem między różnymi grupami roślin, które czasami są od siebie oddalone o wiele kilometrów.

Motyle – naturalna kontrola szkodników

Motyle odgrywają również kluczową rolę w naturalnym zwalczaniu szkodników i ograniczają potrzebę stosowania szkodliwych, chemicznych środków owadobójczych lub innych chemikaliów.

Naturalne formy zwalczania szkodników są zdecydowanie korzystniejsze i lepiej przeciwko sobie wykorzystywać naturalnych wrogów. Nie każdy motyl czyje tak samo dobrze w takim samym środowisku. Każdy ogród, pole, łąka nawet w obrębie tego samego terenu może przyciągać inne gatunki motyli

Motyle – naturalny monitor stanu środowiska

Motyle dostarczają nam wyraźnych wskazówek dotyczących stanu naszego środowiska. Wiadomo, że motyle reagują szybko i z niezwykłą miarą, zmieniając swoje zachowanie i aktywność nawet na najmniejsze zmiany w obrębie obszarów, które zamieszkują. Daje nam to wczesne ostrzeżenie, że coś jest nie tak w danym obszarze.  Jednym z takich gatunków jest Czerwończyk nieparek. Spadek liczebności motyli może mieć również wpływ na inne gatunki zwierzęta. Od liczebności gąsienic motyli może zależeć wielkość lęgów ptaków na danym obszarze. Mniej piskląt to mniej naturalnej ochrony przed owadami negatywnie wpływającymi na na przykład uprawy.