CZY POWINNO SIĘ KĄPAĆ KOTA?

CZY POWINNO SIĘ KĄPAĆ KOTA?

Kiedy już świadomie podjęliśmy decyzję i postanowiliśmy powiększyć naszą rodzinę o kocię, cała rodzina jest zachwycona nieporadnością małego tygrysa. Z ciekawością obserwujemy, jak kiciuś pierwszy raz korzysta z kuwety, obwąchuje całe mieszkanie, próbuje wskoczyć na każdą możliwą półkę i brudzi się, jedząc z miski. Ubrudził się? Ojej! Przede wszystkim nie przesadzajmy i nie panikujmy na zapas.

MYCIE KOTA A SZAMPONY DLA KOTÓW

Zatroskani opiekunów kotów, którzy przesadnie dbają o kondycję zdrowotną swoich pupili, mogą doprowadzić do tego, że kocię nigdy się nie usamodzielni lub będzie – zamiast beztroskiego dzieciństwa – przeżywać rewolucyjną traumę. Taką traumą dla wielu kotów jest kąpiel. Nie ma co kąpać kota bez potrzeby, i to takiej ekstremalnej (nawet wizyta w kałuży błotnej niekoniecznie jest taką potrzebą).

Chociaż rynek kocich akcesoriów do pielęgnacji jest pełen – istnieją przecież szampony dla kotów – nie dajmy się zwariować, czasem wystarczy nawilżona chusteczka. Jeżeli na futrze naszego milusińskiego zobaczyliśmy coś brudnego – nie reagujmy od razu, pozwólmy młodemu wyczyścić się samodzielnie, absolutnie unikając chemii w płynie. W nawet trudno dostępnych miejscach koty z natury potrafią zadbać o siebie same.

FUTRO W OPAŁACH

Koty to zwierzęta czyste z natury. Tylko w ekstremalnie rzadkich przypadkach pozwalają sobie być brudne – większość dnia to dla nich bardzo skrupulatny proces wylizywania futra. Języki kocie pokryte są tysiącem brodawek zbudowanych z kreatyny, które charakteryzują się typową szorstką strukturą. Nie każdy wie, że posiadają również skierowane do tyłu kolce, które okazują się pomocne nie tylko przy polowaniu i pałaszowaniu jedzenia.

Funkcją tych kolców jest czyszczenie i rozczesywanie sierści. Dzięki nim futro nawet najmłodszego kociaka, który automatycznie przyjmuje nawyk wylizywania, znów staje się gładkie i czyste – znikają brud, luźne włosie z martwego podszerstka, resztki jedzenia, w tym klejące się mleko dla kociąt, a także wszelkiego rodzaju robactwo, które mogło zapodziać się w futerku kotka wychodzącego.

JAK MYĆ KOCIE FUTERKO?

Z futerkiem, oczywiście, warto pomagać, ale szczotką, a nie „na mokro”. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kota krótkowłosego, nie trzeba wyczesywać go regularnie, ale w przypadku zwierząt długowłosych warto kota wyczesywać częściej – tym bardziej, jeśli kot to lubi. Może to być dobry sposób na zawiązywanie relacji.

Warto zainwestować w furminator, który wyczesuje martwy podszerstek, przez co kot traci mniej włosów poza naszą kontrolą – na dywanach, ubraniach czy w pościeli. Pamiętajmy jednak, że to nie my, a Matka Natura wyposażyła koty w narzędzia do samodzielnej pielęgnacji futerka. To dlatego nasza pomoc w tej kwestii, poza sporadycznym czesaniem, raczej nie jest potrzebna.