Jak dbać o kota? Podpowiadamy!

Jak dbać o kota? Podpowiadamy!

Koty to niezwykłe zwierzęta, które wymagają odpowiedniego traktowania. Chcesz wiedzieć, co w opiece nad kotem jest szczególnie ważne? Jak zadbać o jego zdrowie? W jaki sposób pielęgnować sierść kota? W tym artykule poruszyliśmy najważniejsze kwestie związane z dbaniem o koty. Sprawdź!

Pielęgnacja kota - podstawowe zasady

Koty nazywane są czyścioszkami. Potrafią spędzać długie godziny na wylizywaniu i pielęgnowaniu swojej sierści. Nie zawsze jednak kot jest w stanie sam sobie poradzić z odpowiednią pielęgnacją. Warto zatem regularnie wyczesywać sierść kota. Dzięki temu unikniemy przede wszystkim tworzenia się kołtunów. Mogą one wywoływać dyskomfort u kota i prowadzić do chorób skóry. Jeśli się pojawią, powinniśmy je niezwłocznie wyciąć. Dodatkowo, regularna pielęgnacja sierści kota pozwala usunąć różnego typu zanieczyszczenia. Niekiedy może okazać się, że konieczne będzie wykąpanie kota. W takim przypadku powinniśmy kupić odpowiedni szampon dla kotów. Skóra zwierząt ma inne pH, dlatego wszelkie kosmetyki dla ludzi mogą kotu zaszkodzić. Podczas kąpieli warto uważać także, aby nie zmoczyć uszu kota.

Odpowiednie żywienie kota

Odpowiednie żywienie kota jest niezwykle ważne dla jego zdrowia oraz samopoczucia. Warto wybierać dobrej jakości karmę, bez zbędnych dodatków i sztucznych składników. Najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie kotu mokrej karmy. Zazwyczaj są to kawałki mięsa w sosie lub galaretce. Wielu właścicieli decyduje się jednak na podawanie kotu karmy suchej. Jest to tańsze rozwiązanie. W takim przypadku warto jednak pamiętać o tym, aby nasz kot pił więcej wody, gdyż karma sucha ma jej bardzo mało. Kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Najlepiej aby znajdowała się ona w kilku miejsca w domu. Dbanie o odpowiednie nawodnienie kota pomoże uniknąć wielu schorzeń związanych z układem moczowym i nerkami.

Jak dbać o zdrowie kota?

Dbanie o zdrowie kota jest równie ważne jak pielęgnacja jego sierści czy odpowiednie żywienie. Przede wszystkim, powinniśmy odrobaczyć kota i zadbać o odpowiednie szczepienia. Dodatkowo, jeśli u naszego pupila zauważymy niepokojące objawy, niezwłocznie udajmy się do weterynarza. U kotów mogą występować różnego rodzaju choroby, a do najczęściej występujących zalicza się między innymi niewydolność nerek. Zwłaszcza u kotów wychodzących mogą pojawić się pasożyty, jak tasiemiec u kota. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to utrata masy ciała, częste lizanie odbytu i ogólne złe samopoczucie. W taki wypadku należy niezwłocznie udać się z kotem na wizytę u weterynarza.