Jak podróżować z psem i kotem?

Jak podróżować z psem i kotem?

Jesteś posiadaczem psa lub kota i niebawem wybierasz się na wakacje z futrzastym podopiecznym? Dzisiejszy poradnik poświęciliśmy kwestiom związanym z bezpieczeństwem i wygodą zwierzaka w podróży. Mamy na myśli podróż szeroko rozumianą, bo i tą odległą, i bliską. Przeczytaj artykuł i zapewnij milusińskiemu wygodne i przyjemne podróżowanie.

Podróż bliska i przyczepki rowerowe dla zwierząt

Podróż nie musi być długa. Czasem chodzi o przejazd z domu do dużego parku, żeby pies mógł pobiegać, z domu do lecznicy, lasu, za miasto, pod namiot. Być może znasz już przyczepki rowerowe Croozer, czyli przyczepki dopinane do roweru, w których przewozi się małe dzieci. Mogą spać, bawić się bądź podziwiać otoczenie. Podobne akcesoria powstały z myślą o hodowcach zwierząt. Przyczepki przystosowane są do przewożenia psów o różnych rozmiarach i kotów. Nie powodują wstrząsów, więc minimalizują stres zwierzaka. Zapewniają przewiew i dostęp do świeżego powietrza. Ochraniając futrzaka przed wiatrem, deszczem, promieniowaniem UV.

Jak ulżyć zwierzakowi w stresie podczas długich podróży?

Jeżeli zauważyłeś, że Twój pies bądź kot wyjątkowo źle reagują na podróże – trzęsą się, wymiotują, stają się agresywne lub zlęknione – przed kolejną wyprawą warto umówić się na konsultacje behawioralne. Koszalin, Poznań, Wrocław i inne miasta mają sporo takich specjalistów – wystarczy poszukać w internecie. Dowiesz się, jak pracować ze zwierzęciem, jakie sztuczki stosować i jak reagować na nieprawidłowego zachowania. To umili podróż wszystkim: zestresowanemu zwierzęciu, lecz również Tobie i współtowarzyszom podróży.

Jak zapewnić zwierzakowi komfort w podróży i nowym miejscu?

Niektóre zwierzaki nie mają najmniejszego problemu z przystosowaniem się do warunków podróży, np. wynajętego przedziału w pociągu, ani do czasowego mieszkania w nowym, nieznanym miejscu. Inne – wprost przeciwnie, czują się zagubione i chowają się pod fotelami czy za meblami. Warto więc zabrać im z domu coś, co da im poczucie bezpieczeństwo. Najbardziej "prywatną" strefą zwierzaka jest legowisko dla kota bądź kota. To tam biegnie, gdy się czegoś wystraszy, nakrzyczymy na niego albo czuje ból. Jeśli spakujemy jego ostoję spokoju i bezpieczeństwa na wakacje, poczuje się lepiej.