Jak sprawić, aby Twój kot cieszył się pełnią życia?

Jak sprawić, aby Twój kot cieszył się pełnią życia?

Koty są fantastycznym czworonogami, które towarzyszą ludziom od setek tysięcy lat. Dziś w wielu domach zajmują honorowe miejsce i są niezastąpionymi przyjaciółmi całej rodziny. Chociaż ich usposobienie i kondycja zdrowotna różni się znacząco pomiędzy rasami to nadal się świetnymi towarzyszami człowieka.

Co zrobić, by kot cieszył się nienagannym zdrowiem?

Zarówno właściciele kotów, jak i psów oraz innych zwierząt domowych są zobowiązani do wykonywania regularnych przeglądów stanu zdrowia swoich podopiecznych oraz szczepień ochronnych, które zabezpieczają czworonoga przed niebezpiecznymi dla niego chorobami. U kotów szczególnie istotne jest również to, by był on regularnie odrobaczany oraz, aby odpowiednio zabezpieczyć go przed inwazją pcheł. Mogą one bowiem przyczynić się do wielu chorób oraz do tego, że rozwinie się tasiemiec u kota. Objawy, jakie są charakterystyczne dla tego typu pasożyta to m.in. utrata masy ciała mimo dużego łaknienia oraz zwiększona apatia. Dzięki szybkiej reakcji właściciela, dzięki specjalistycznym środkom możliwe jest pozbycie się tego nieproszonego lokatora z przewodu pokarmowego pupila.

Jak zorganizować miejsce dla kota w przestrzeni domowej?

Koty mają odmienne usposobienie niż psy. Są to zwierzęta terytorialne, przez co bardzo cenią sobie swoje własne miejsce w czterech ścianach. Aby zapewnić mu odpowiednie warunki koniecznie znajdź dla niego odpowiednie legowisko, gdzie w spokoju będzie mógł on wypocząć. Można z powodzeniem zorganizować dla kota kilka miejsc w domu, gdzie może wylegiwać się do woli. Świetnym miejscem są m.in. kaloryfery i parapety, gdzie te puchate czworonogi uwielbiają przebywać. Ważnym miejscem dla tego zwierzęcia jest także miejsce, gdzie może w spokoju spożyć posiłek. Warto wydzielić miskę do wody, karmy suchej oraz mokrej.

Zabawa, która zaspokoi kocie potrzeby

Koty to urodzeni myśliwi. Ich właściciele nie powinni o tym zapominać, nawet jeśli trzymają swojego czworonoga w mieszkaniu w bloku. Aby zaspokoić instynkt łowiecki kota, warto zaopatrzyć się we właściwe zabawki. Rewelacyjnie sprawdzają się m.in. wszelkie wędki, maty węchowe, czy zabawki w kształcie myszy, za którymi kot może dowolnie ganiać po całym mieszkaniu lub domu. Nieodłącznym elementem kociego charakteru jest także potrzeba drapania. Jeśli nie chcesz, aby Twoje meble miały nieestetyczne zaciągnięcia od kocich pazurów, zainwestuj w odpowiedni drapak, który pokocha Twój kot. Każdy właściciel, który trzyma kota w domu, musi pamiętać o kuwecie, która będzie dobrana do rozmiarów kota oraz o właściwym żwirku.