Jak uniknąć chorób i urazów u czworonoga? Sprawdź to razem z nami!
Koty to świetni towarzysze, którzy goszczą w wielu domach. Są niesamowitymi przyjaciółmi, którzy potrafią poprawić humor nawet podczas najbardziej ponurego dnia. Bywa jednak, że sami potrzebują pomocy, gdy pojawi się jakiś problem z ich zdrowiem. Jak temu zaradzić? Jak uniknąć kocich chorób?
Pasożyty u kota – jak skutecznie ich unikać?
Pasożyty mogą rozwijać się w kocim układzie pokarmowym bez względu na to, czy jest to kot, który wiele czas spędza na zewnątrz, czy też cały dzień przebywa on w domu pod opieką swoich właścicieli. Aby temu zaradzić każda osoba, która w swoim domu posiada kota, musi pamiętać o jego regularnym odrobaczaniu. Dzięki temu uniknie się problemów, jakie powoduje m.in. tasiemiec u kota. Objawy, jakie są charakterystyczne dla tego pasożyta to na przykład osowiałość, utrata wagi, nadmierne spożywanie pokarmów. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie lekarza weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu zwierząt domowych, przyczyniają się do zminimalizowania ryzyka występowania szkodliwych pasożytów.
Urazy – czy musi do nich dochodzić?
Naderwane ucho, uszkodzone oko, poranione łapy, czy skaleczony ogon to tylko niektóre problemy, jakie mogą spotkać naszego kociego przyjaciela. Zazwyczaj dochodzi do nich, podczas gdy koty uczestniczą w bójkach, jakie rozgrywają się na naszym lub sąsiednim podwórku. W ten sposób walczą one o swój teren. Takie urazy mogą powstać także podczas ucieczki przed bezdomnymi psami, wilkami, czy innym zagrożeniem, jakie czyha na kota poza jego domem. Jeśli kot wiele godzin spędza na zewnątrz może dochodzić także do wszelkich złamań, które mogą wymagać nawet operacji. Jak uniknąć tych wszystkich strasznych i stresujących sytuacji? Przede wszystkim zadbaj o to, by Twój kot podczas przebywania na zewnątrz był zawsze pod Twoim czujnym okiem. Dzięki temu w razie zagrożenia będziesz w stanie szybko udzielić mu potrzebnej pomocy.
Kocia psychika – czy jest równie ważna?
Agresja, apatia, niechęć do jedzenia i interakcji z innymi zwierzętami w domu oraz opiekunami to tylko jedne z nielicznych objawów, jakie wskazują na to, że coś niepokojącego dzieje się z kocią psychiką. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim, jeśli Twój kot przebywa w domu, zadbaj o to, by mógł zaspokoić on swoje potrzeby. Nie chodzi tu jedynie o potrzeby fizjologiczne. Koty mają niezwykły instynkt łowiecki, a także są zwierzętami terytorialnymi. W domu, w którym przebywa kot, musisz zadbać o to, by miał on swoje miejsce oraz odpowiednie zabawki, które pomogą rozładować jego napięcie.