Jak uszczęśliwić psa?

Pupile nie zawsze potrafią jasno zakomunikować swoje potrzeby, a Ty możesz nie zwrócić uwagi na ważne sygnały. Co sprawi, że Twój pies będzie szczęśliwy?

Jak uszczęśliwić psa?

Pupile nie zawsze potrafią jasno zakomunikować swoje potrzeby, a Ty możesz nie zwrócić uwagi na ważne sygnały. Szczęście czworonoga nie zależy od rozpieszczania i dużej ilości przysmaków. Składa się na nie dobra opieka, komunikacja z właścicielem i dbanie o zdrowie zwierzaka. Sprawdź, jakie sygnały możesz błędnie odczytywać.

Niepokojące zachowanie pupila

Agresja u psa jest jednym z najbardziej niepokojących zachowań tych zwierząt. Łatwo ją zauważyć, gdy nieprzychylnie traktuje domowników i gości, a nawet inne psy na spacerze. Często szczeka i warczy, a także napina mięśnie i przybiera postawę do ataku. Jednak inne zachowania mogą też dać do myślenia. Czasem zwierzak nie chce dać się pogłaskać, drży lub się chowa. To może świadczyć o traumie i przeżytym wcześniej stresie.

Czasem dziwne zachowania w postaci zaczepiania domowników mogą świadczyć o tym, że poświęcasz psu mniej uwagi, niż tego by oczekiwał. Zwierzę wymaga spacerów, zabawy i pielęgnacji. Wtedy ma okazję, by spożytkować swoją energię, a następnie wyciszyć się i zrelaksować. Właściciele czworonogów nie zawsze zdają sobie z tego sprawę.

Gdzie szukać pomocy?

Zachowanie pupila pomoże Ci zrozumieć behawiorysta. Poznań ma wielu doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie, którzy potrafią odczytać sygnały i pomóc w budowaniu więzi między zwierzakiem a właścicielem. Ale psich psychologów znajdziesz też w wielu innych miastach. Pomagają oni odczytywać emocje zwierzęcia i odpowiednio na nie reagować. Dzięki temu w waszej relacji zapanuje harmonia.

Co uszczęśliwi zwierzaka?

Smakołyki to dobry pomysł na nagrodę w czasie tresury. Są pozytywnym bodźcem, na który skusi się nawet najbardziej nieokiełznany futrzak. Jednak dla tych, którzy już nawiązali więź ze swoim psem, lepszą nagrodą będzie ciekawa zabawka. Nie dość, że stanowi nowy bodziec, oznacza też kolejne chwile spędzone na zabawie. A jeżeli w tym uczestniczysz, dajesz zwierzakowi znać, że jest dla Ciebie ważny. Podobnie zadziała długi spacer z rozrywką. Dla psa czas spędzony z Tobą jest najlepszą nagrodą.

Świetnym pomysłem jest też zadbanie o wygodne stanowisko dla pupila, w którym będzie czuł się bezpiecznie i odpocznie po aktywnym dniu. Pamiętaj, żeby zawsze było czyste i przeznaczone tylko dla niego. Legowisko ortopedyczne nie tylko sprawi przyjemność twojemu czworonożnemu przyjacielowi, ale też świetnie wpasuje się w styl nowocześnie urządzonego mieszkania, a także przesłuży się jego zdrowiu. Zwierzak czasem sam wybiera sobie takie miejsce w domu. Często jest nim ulubiony fotel. Jeżeli Ci to nie przeszkadza, możesz położyć na nim miękki koc lub poduszkę, dając znać psu, że akceptujesz jego wybór.