Jak zadbać o swojego psa?

Jak zadbać o swojego psa?

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Oczywiście można to potraktować jako pewnego rodzaju wyolbrzymienie, jednak relacja wiążąca psa zarówno z właścicielem, jak i innymi bliskimi osobami, jest niezwykła i jedyna w swoim rodzaju. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób można zatroszczyć się o swojego czworonożnego przyjaciela.

Odpowiednie miejsce do wypoczynku

Psy wydają się mieć niepohamowane pokłady energii w każdej sytuacji. Zainteresowanie drugim psem, pogoń za rzuconym patykiem, zabawa poduszką czy piłeczką w mieszkaniu. Za każdym razem, jak przychodzisz do swoich znajomych, ich zwierzak gania za Tobą, szuka atencji, chce się bawić. Psy muszą jednak czasami odpoczywać. Nie da się tryskać energią przez cały czas bez odpowiedniego miejsca do wypoczynku. Czworonogi potrzebują swojego wygodnego, przytulnego legowiska.

W przypadku posiadania ogródka nie trzeba trzymać psa w mieszkaniu. Wystarczy zbudować budę, odpowiednio ją dopasować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz i pies ma swój własny dom. Znalezienie odpowiedniego miejsca dla psa pod dachem także nie powinno stanowić wielkiego problemu. Niektórzy lubią wpuszczać swoje czworonogi do swoich własnych łóżek, jednak nie dla wszystkich takie rozwiązanie może być wybitnie komfortowe. Dla tych wszystkich ceniących prywatność polecamy wybór koja. Może być to zarówno opcja standardowa, jak i coś bardziej wyjątkowego, na przykład specjalne legowisko dla psa w stylu skandynawskim, dostępne w różnych rozmiarach i kolorach.

Troska o zdrowie czworonoga

Być może wielu przyszłych właścicieli psów uważa, że kupno legowiska, karmy i wyprowadzanie na spacer to wszystkie obowiązki właściciela. Nic bardziej mylnego. Najważniejsza jest opieka nad zdrowiem naszego przyjaciela.

Regularne wizyty kontrolne u znanych i zaufanych weterynarzy to absolutna podstawa w dbaniu o każdego psa. W przypadku wszelkiego rodzaju nagłych problemów z układem pokarmowym również trzeba niezwłocznie udać się do specjalisty, który zaoferuje natychmiastową pomoc.

Należy również zadbać o stan psychiczny swojego psiaka. W takim przypadku warto udać się do specjalisty, którym jest behawiorysta. Poznań i Gdańsk posiadają znakomitych ekspertów w tej dziedzinie, podobnie jak Warszawa, czy też Kraków.

Problemy ze stanem psychicznym

Zdarzają się takie przypadki psów, które mają pewne problemy ze zdrowiem psychicznym. W dużej ilości przypadków nie wynikają one z braku troski właściciela, czy też ze złego wychowania. Przykładowo agresja u psa może być ściśle powiązana z rasą czworonoga, a niekoniecznie z wychowaniem właściciela. Wtedy pomoc behawiorysty może okazać się kluczowa w dalszym rozwoju naszego czworonożnego przyjaciela.