Jakie choroby są najczęściej spotykane u kotów?
Koty są narażone na wiele chorób, które mogą grozić zdrowiu, a nawet życiu. Jako właściciele, powinniśmy bacznie obserwować naszego pupila i niezwłocznie kontaktować się z weterynarzem, gdy zauważymy coś niepokojącego. Koty są bardzo samodzielne i gdy źle się czują, zazwyczaj starają się wyizolować i przebywać w samotności. Na to również powinniśmy być wyczuleni. Sprawdź, jakie choroby są najczęściej spotykane u kotów.
Tasiemiec
Jedną z często występujących chorób jest tasiemiec u kota. Objawy nie są niestety proste do wykrycia, a choroba może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo. Między innymi, jako właściciele powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zachowania kota. Jeśli zauważymy u naszego pupila spadek wagi, apatię, niepokój, a także częste biegunki to powinniśmy udać się do weterynarza, który zleci badania w celu diagnostyki choroby pasożytniczej. Przyczyną tasiemca u kotów są zazwyczaj pchły i wszy. Podczas lizania i pielęgnacji sierści, kot transportuje je do organizmu. Po przedostaniu się do układu pokarmowego pasożyt zaburza funkcjonowanie jelita, a także obniża odporność u kota. Na tę chorobę szczególnie narażone są koty wychodzące, jednak zdarza się, że dotyka również koty mieszkające tylko w domu.
Choroby nerek i dróg moczowych
Choroby nerek i dróg moczowych to choroby bardzo często spotkane u kotów. Objawy niewydolności nerek u kotów możemy zauważyć obserwując na co dzień naszego czworonoga. Między innymi, może pojawić się wzmożone pragnienie, zmniejszony apetyt, a także częste oddawanie moczu lub zaprzestanie oddawania moczu. Przewlekłe schorzenia nerek u kotów są nieuleczalne, jednak wczesna diagnostyka może znacznie podnieść komfort życia pupila. U kotów częstym schorzeniem jest także zapalenie pęcherza. Najczęstszym objawem są problemy z oddawaniem moczu oraz ból podbrzusza. W tym przypadku schorzenie da się wyleczyć. Zwykle kot otrzymuje leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, a także zalecenia do zmiany diety.
Jak pożegnać się z kotem?
Zdarza się, że mimo wdrożonego leczenia zwierzęciu nie udaje się wyzdrowieć. To moment, w którym powinniśmy przygotować się na odejście naszego pupila. Śmierć zwierzęcia to dla wielu bardzo bolesna strata. Przede wszystkim spędźmy z kotem jak najwięcej czasu zanim lekarz wykona zabieg usypiania. Pozwólmy sobie na łzy i przeżywanie emocji, które nas dotykają. Wiele osób decyduje się skorzystać z usług krematorium dla zwierząt, które zajmuje się transportem z placówki weterynaryjnej oraz pochówkiem. Obok pochówku możliwe jest także ustawienie nagrobka. Może być to niezwykłe pomocne w pogodzeniu się ze stratą.