Mój pies stał się agresywny – co robić?

Mój pies stał się agresywny – co robić?

Agresja u psów to dość popularne zjawisko. Może przejawiać się w różny sposób. Poprzez podgryzanie, czy nieco bardziej niebezpieczne zachowania. Przyczyn agresji może być wiele. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie lekceważyć tego typu zachowań i zacząć działać jak najszybciej.

Przyczyny agresji u psów

Agresja u psa może być odpowiedzią na zmiany, które zaszły w jego życiu. Na przykład pojawienie się nowego członka rodziny, może okazać się stresujące. Na początku zwierzę niewinnie będzie badało szansę na przeskoczenie członka rodziny w hierarchii. Jeśli wyczuje, że jest na to szansa, jego zachowanie może stawać się coraz bardziej agresywne. Kolejną przyczyną mogą być zmiany hormonalne. Zbyt duża dawka hormonów może wpłynąć na chęć walki z obcymi lub z domownikami. W tym przypadku zalecana jest kastracja. Agresywne zachowanie może wynikać z traumatycznych przeżyć z przeszłości. To przede wszystkim tyczy się psów ze schroniska, które żyły w niegodnych warunkach lub ich poprzedni właściciele używali wobec nich przemocy. Zdarza się, że wpływ mają również błędy wychowawcze właścicieli. Dobrym rozwiązaniem na poradzenie sobie z tego typu problemami jest  behawiorysta. Poznań to miasto, w którym znajdziesz wielu takich specjalistów. Można go nazwać zwierzęcym psychologiem. Jego zadaniem jest znalezienie przyczyny niepożądanych zachowań naszego pupila i wyeliminowanie jej. Wbrew pozorom, praca odbywa się głównie z właścicielem. Polega na zebraniu wywiadu, jak największej ilości informacji o czworonogu oraz obserwacji relacji opiekun – zwierzę podczas wspólnych spacerów i w domu.

Propozycje gadżetów dla czworonoga

Jeśli już uporamy się z niepożądanym zachowaniem naszego pupila dzięki pomocy behawiorysty, możemy jeszcze zadbać o to, żeby miał swój kącik, w którym będzie czuł się w pełni komfortowo. Ponadto niektóre gadżety mogą ułatwić funkcjonowanie również właścicielom. Legowisko dla psa w stylu skandynawskim to idealny pomysł zarówno dla psa, który z pewnością będzie korzystał z niego w celu odpoczynku, ale też dla domowników, którzy chcą, aby pasowało do wnętrza ich domu. Dodatkowo, takie odpowiednio dostosowane legowisko będzie łatwe w utrzymaniu w czystości, ponieważ zazwyczaj wykonywane jest z materiału odpornego na brud. Kolejnym idealnym gadżetem dla psa, który uwielbia spacery jest specjalna wodoodporna kurtka na zimne dni. Zwiększy to zdecydowanie komfort i jakość spacerów. Ważnym aspektem, o który warto dbać jest wygląd naszego pupila. Istnieje wiele rodzajów szamponów i szczotek, które są dostosowane do rodzaju skóry i sierści.

Mówi się, ze pies to największy przyjaciel człowieka. Jako właściciele jesteśmy zobowiązani, aby jak najlepiej zadbać o komfort i zdrowie naszego zwierzaka. Oprócz odpowiedniej diety, czy wizyt u weterynarza warto skupić się na zdrowiu psychicznym czworonoga, które jest równie ważne.