Najczęstsze choroby występujące u kotów
Będąc właścicielem kota, warto mieć świadomość, jakie choroby najczęściej pojawiają się u tych zwierząt. Znając objawy możemy szybko zareagować i tym samym uratować zdrowie, a nawet życie naszego pupila. Jakie zatem choroby są najczęściej spotykane u kotów? Dowiesz się w tym artykule!
Choroby nerek
Jedną z najczęściej pojawiających się chorób u kotów są choroby nerek oraz dróg moczowych. Jeśli u naszego kota występuje przewlekła niewydolność nerek, to niestety musimy mieć świadomość, że jest to choroba nieuleczalna. Rokowanie jednak zależy od tego, w jakim momencie choroby kot zostanie zdiagnozowany. Jeśli schorzenie zostanie wykryte stosunkowo szybko, wdrożone leczenie może znacznie podwyższyć komfort życia zwierzęcia. Przede wszystkim warto wykonywać kontrolne badania krwi swojego pupila, zwłaszcza po 7. roku życia. Do pierwszych objawów niewydolności nerek możemy zaliczyć wymioty, apatię, zapalenie jamy ustnej, zmniejszony apetyt i częste oddawanie moczu. Jeśli zauważyć te objawy u swojego kota, niezwłocznie umów się na wizytę do weterynarza.
Choroby pasożytnicze
Choroby pasożytnicze bardzo często występują u kotów. Dotyczy to przede wszystkim młodych kociąt, dlatego tak ważne jest regularne odrobaczanie. Jednak nawet dorosłe koty, a zwłaszcza wychodzące są narażone na pasożyty. Najczęściej spotykanym pasożytem jest tasiemiec u kota. Objawy, jakie zwiastują tę chorobę to przede wszystkim biegunki, pogorszenie wyglądu sierści, apatia czy drgawki. U kotów często występują także takie pasożyty, jak glista kocia oraz rzęsistek. Warto wspomnieć również o taksomplazmozie, która jest najczęściej spotykana u małych kociąt i może stwarzać zagrożenie dla kobiet w ciąży. Taksoplazmoza u kobiet ciężarnych to ogromne zagrożenie dla rozwoju płodu oraz przebiegu ciąży. Warto regularnie uczęszczać do weterynarza z naszym pupilem, aby uniknąć wielu schorzeń lub szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.
Koci katar
Koci katar to zakaźna choroba wirusowa. Narażone są przede wszystkim koty żyjące w dużych skupiskach - w schronisku lub w dużych koloniach kotów wolnożyjących. Nieleczony koci katar może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, jak utrata wzroku, a nawet śmierć. Jak rozpoznać objawy tej choroby? Do najczęściej występujących zalicza się widoczną wydzielinę z nosa, łzawienie oczu, kichanie, spadek apetytu czy brak energii. Leczenie kociego kataru uzależnione jest od tego, na jakim etapie jest obecnie choroba. Podaje się zazwyczaj leki przeciwzapalne oraz antybiotyki.