Największe szkodniki na fermach i polach uprawnych. Dowiedz się jak sobie z nimi poradzić!

Największe szkodniki na fermach i polach uprawnych. Dowiedz się jak sobie z nimi poradzić!

Każdy rolnik dobrze wie, że ferma lub pole uprawne zaczyna momentami przypominać plac bojowy. Uprawy są ryte przez dziki, plony wyjadane przez gryzonie a dzieła zniszczenia dopełniają ptaki atakujące z powietrza i niszczące nasze uprawy. Rolniku – chcemy być Twoim wsparciem na placu boju. Dlatego dziś opowiemy o metodach radzenia sobie z atakami wspomnianych stworzeń na gospodarstwo. Jak sobie z nimi radzić? Zapraszamy do lektury!

Jak pozbyć się ptaków i dzików za jednym zamachem?

Pozostańmy w bojowym klimacie – przedstawiamy Wam działko, którego nie powinno zabraknąć w żadnym gospodarstwie rolnym! Zazwyczaj, armatki hukowe są sprzedawane jako odstraszacze ptaków, ale z doświadczenia dodamy, że doskonale płoszą one także inne zwierzęta – na przykład dziki czy gryzonie. Obniżona aktywność wymienionych stworzeń jest wyraźnie odczuwalna, przy regularnym używaniu tego sprzętu. Urządzenie z wyglądu faktycznie przypomina działo – ma lufę, którą kierujemy w punkt, w którym chcielibyśmy odstraszyć najwięcej zwierząt. Najlepiej jeżeli lufa nie będzie skierowana na dom czy stodołę, ponieważ początkowo huki mogą wystraszyć również zwierzęta domowe. Psy czy koty są o wiele mniej płochliwe od dzikich zwierząt, dlatego z czasem przyzwyczają się do armatki hukowej.

Armatki hukowe są powszechnie wykorzystywane nie tylko na polach uprawnych, lecz również na lotniskach czy do zabezpieczania przed drapieżnikami stawów hodowlanych. Urządzenie, aby emitować hałas, musi być zasilana gazem. Dlatego należy do niej podłączyć butlę z propan-butanem. Tego rodzaju armatki emitują huki o poziomie hałasu od 100 do około 130 decybeli. Ich używanie nie jest szkodliwe, nie robi krzywdy zwierzętom, a jedynie je odstrasza. Dlatego, zanim sięgniemy po bardziej inwazyjne środki, warto wypróbować taką armatkę.

Deratyzacja gospodarstwa rolnego

Armatka hukowa może odstraszy i skutecznie odstrasza zwierzęta, ale nie poradzi sobie w dobie zmasowanego najazdu gryzoni. Co więcej, gryzonie lubią bytować również w pomieszczeniach gospodarczych i mieszkalnych, a huki armatki domowej z pewnością irytowałyby domowników. Dlatego w takiej sytuacji konieczna jest skuteczna deratyzacja. Można ją przeprowadzić przy użyciu pułapek na myszy i szczury lub stosując trutki na gryzonie. Najbardziej skuteczne to rodentycydy – trutki składające się z toksycznych substancji czynnych i działające z opóźnieniem.

Dlaczego dobra trutka na gryzonie działa z opóźnieniem?

Szczury działają w specyficzny sposób – wysyłają pojedyncze osobniki jako zwiadowców, którzy poszukują pożywienia i ciepłego schronienia dla reszty stada. Jeżeli taki osobnik znajdzie pożywienie, to próbuje go w pierwszej kolejności, śmierć szczura może odstraszyć stado lub spowodować, że nie poinformuje on swoich pobratymców o swoim odkryciu. Dlatego dobra trutka na gryzonie powinna być atrakcyjna smakowo i zapachowo oraz działać z opóźnieniem!