NAUCZ SWOJEGO PSA SZTUCZEK!

NAUCZ SWOJEGO PSA SZTUCZEK!

Kupiłeś lub masz w planach kupić psa? Póki jest szczeniakiem, możesz go nauczyć kilku prostych i pożytecznych sztuczek, takich jak leżeć, siad, zaczekaj, poproś, zostań... Dzięki nim Twój psiak będzie ułożony i posłuszny znanym komendom. Jak przeprowadzić szkolenie? Czy uda się samemu, czy może lepiej udać się do specjalisty? Poznaj odpowiedzi!

PROFESJONALNE SZKOLENIE PSÓW (PIŁA I INNE MIASTA)

Jeśli nigdy nie miałeś psa i nie czujesz się pewnie w kontekście samodzielnego szkolenia go, nic nie stoi na przeszkodzie, byś udał się na szkolenie psów (Piła to jedno z miast, w którym działają firmy trenerskie). Co ważne, na takim szkoleniu nie zostawiasz psa samego. Wręcz przeciwnie: to Ty jesteś jego trenerem, dzięki czemu przyzwyczaja się do wypowiadanych przez Ciebie komend i tonu głosu, jakiego używasz. Inaczej będziesz mówił "dobry pies", inaczej "nie wolno" – szczeniak odczuje różnicę. Pod okiem profesjonalisty wypracujecie podstawowe komendy, a być może także efektowne tricki typu turlaj się czy zrób piruet.

SMAKOŁYKI DO NAGRADZANIA PSÓW PODCZAS SZKOLENIA W DOMU

Uznałeś, że dasz radę wytrenować szczeniaka samodzielnie? Koniecznie zaopatrz się w smakołyki do nagradzania psów. To właśnie one zmotywują małego futrzaka do słuchania wskazówek. Kilka razy pokaż mu, na czym polega siad, sadzając jego pupę na ziemi ręcznie. Następnie głaskaj go, wypowiadaj komendę i nagradzaj na wytrzymanie w pozycji. Kiedy skojarzy pozostawanie w danej pozycji z komendą, którą wypowiadasz, będzie ją wykonywał dla uzyskania przysmaku.

Smakołyki do nagradzania psów są dobre na starcie – podczas nauki – jednak po jej zakończeniu też warto co jakiś czas nagrodzić psa za zapamiętanie komend i posłuszne ich wykonywanie. Zabieraj drobne smakołyki do nagradzania psów na spacer z czterołapem oraz w podróż.

ZABAWKI DLA PSÓW JAKO ALTERNATYWA DLA ŁAKOCI

Dawanie psu dużych ilości smakołyków na dłuższą metę nie będzie zdrowe. Warto więc wykorzystać zabawki dla psów, które posłużą jako alternatywna nagroda. Mogą to być gryzaki, na których szczeniak będzie mógł ćwiczyć mleczne zęby, zanim zostaną wymienione na stałe. Korzystne są zwłaszcza te zabawki dla psów, które pozwalają Wam się bawić wspólnie, np. piłka i łapacz piłek.