O czym pamiętać mając w domu kota?

O czym pamiętać mając w domu kota?

Koty są niezwykłymi zwierzętami, które każdego dnia towarzyszą nam w domu. Mimo swojego łagodnego usposobienia potrafią borykać się z problemami behawioralnymi, a właściciel ma za zadanie zapewnić im nie tylko odpowiednie pożywienie i pielęgnację, ale i właściwą ilość uwagi. Jak dbać o kota, by zawsze był szczęśliwy?

Kocie zdrowie – o czym musi pamiętać właściciel?

Koty w zależności od rasy cechują się różną odpornością na choroby. Właściciele wszystkich kotów niezależnie od rasy mają jednak za zadanie wykonywać wszystkie szczepienia ochronne oraz pamiętać o odrobaczaniu. Ten ostatni zabieg ma wielkie znaczenie w niwelowaniu pasożytów, takich jak m.in. tasiemiec u kota. Objawy, jakimi się on charakteryzuje to np. utrata masy ciała zwierzęcia przy jednoczesnym wzmożonym apetycie. Dzięki corocznym kontrolnym wizytą u weterynarza Twój pupil będzie cieszył się zdrowiem. Weterynarza specjalizującego się w leczeniu zwierząt domowych warto odwiedzać częściej, jeśli Twój podopieczny jest kotem, który wychodzi często na zewnątrz, przez co narażony jest na większy kontakt z chorobami i pasożytami, które mogą mocno zaszkodzić jego zdrowiu.

Żywienie kota – istotne elementy

Kocia karma powinna być obfita w składniki pochodzenia zwierzęcego. Dzięki temu kot będzie właściwie odżywiony. Zwierzęta te powinny mieć dostarczone niezbędne do życia mikroelementy, które w zależności od wieku, wpłyną na jego rozwój, będą wspomagać zdrowie oraz zachowanie prawidłowej masy ciała. Szczególną ostrożność podczas doboru karmy właściciele muszą zachować w przypadku kastratów. Koty te mają bowiem niesamowite skłonności do przybierania na masie. Istotne jest również, aby kot miał stały dostęp do wody. Jest to szczególnie ważne, gdy Twój podopieczny spożywa nie tylko karmę mokrą, ale i suchą.

Jak dbać o psychikę kota?

Koty to drapieżniki, które mają wrodzony instynkt powodujący, że uwielbiają polować. Zwierzęta, które przebywają w cały dzień w domu nie zawsze mają możliwość jego zaspokojenia. Z pomocą przyjdą tu wszelkie zabawki, takie jak wędki, nakręcane myszy, czy kuleczki, za którymi Twój pupil będzie mógł swobodnie biegać. Innym ważnym instynktem, który musi zaspokoić Twoje zwierzę, jest instynkt drapania. Zaciągnięty materiał na kanapie, fotelach i zniszczone dywany to codzienność w niektórych domach, gdzie mieszkają koty. Aby tego uniknąć właściciel musi wyposażyć swój dom w drapak, gdzie kot będzie mógł oddawać się tej przyjemności. Jeśli chcesz, by Twój kot był spokojny i czuł się bezpiecznie, zapewnij mu miejsce, gdzie spokojnie wypocznie.