O czym warto pamiętać adoptując psa?
Adopcja psa wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dlatego też taka decyzja powinna być dokładnie przemyślana. Psy przebywające w schroniskach są często po wielu przejściach, a opieka nad nimi może się wiązać z różnego rodzaju problemami. Co zatem warto wiedzieć i o czym pamiętać adoptując psa? Sprawdź!
Jak się przygotować do adopcji psa?
Adoptując psa często kierujemy się sercem, jednak warto pamiętać o tym, że powinna to być przemyślana decyzja. Przede wszystkim, warto zastanowić się, czy posiadamy odpowiednią ilość czasu, aby zająć się zwierzęciem. Powinniśmy zatem wziąć pod uwagę, ile czasu spędzamy w pracy czy poza domem, a także czy jesteśmy gotowi zrezygnować z wyjazdów bądź być przygotowanym na wakacje z psem. Musimy także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie poświęcić psu odpowiednią ilość czasu na spacery czy pielęgnację. Opieka nad pupilem to także dodatkowe koszty związane z wyżywieniem czy wizytą u weterynarza. To również warto wziąć pod uwagę.
Co warto wiedzieć przed adopcją psa?
Adopcja psa to poważna decyzja. Warto wiedzieć, że psy ze schroniska mają niekiedy nieznaną przeszłość. Na niektóre sytuacje mogą zatem reagować lękiem i niepokojem. Mogą także przejawiać zachowania agresywne w stosunku do innych psów czy ludzi. Nowy dom to dla zwierzęcia często duży stres związany z przebywaniem w nowym otoczeniu. Warto odpowiednio przygotować się do jego pierwszych dni w nowym domu. Pracownicy schroniska pomogą nam dowiedzieć się, jak zrozumieć psa i odczytywać jego emocje. Wykażmy się wyrozumiałością i dajmy mu przestrzeń do tego, aby przyzwyczaił się do nowej sytuacji. Niekiedy może to oznaczać, że konieczne będzie wzięcie kilku dni wolnych od pracy, aby spędzić ten trudny okres z psem w domu. Nasza obecność pomoże nawiązać więź z pupilem. Nie starajmy się jednak na siłę nawiązać relacji. Pamiętajmy, że pies znajduje się w nowej sytuacji i potrzebuje spokoju.
Konsultacja z behawiorystą
Pracownicy i wolontariusze starają się jak najlepiej poznać przeszłość psów, które trafiły do schroniska. Jednak nie zawsze jest to możliwe i mogą pojawić się sytuacje, których nie przewidzieliśmy. Może także okazać się, że po adopcji psa nie radzimy sobie z niektórymi zachowaniami. W takim przypadku może pomóc nam behawiorysta Poznań. Nie zwlekajmy z szukaniem pomocy u specjalistów. Im szybciej zareagujemy, tym łatwiej będzie nam uporać się z problematyczną sytuacją. Behawiorysta pomoże nam zrozumieć zachowanie psa i da nam wskazówki, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach.