Objawy groźnych chorób u kota
Zwierzęta są narażone na różnego rodzaju choroby tak samo, jak ludzie. Z tego powodu należy obserwować ich zachowania i szybko reagować w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów. Dziś opowiemy nieco więcej o symptomach groźnych chorób u kotów. Kiedy zgłosić się do weterynarza?
Tasiemiec i inne pasożyty
Pasożyty u kotów pojawiają się niezwykle często. Podstawową kwestią jest ich szybkie rozpoznanie i podjęcie odpowiedniej terapii. Koty mogą zarazić się robakami od innych zwierząt, dotykając zarażonej roślinności czy chociażby jedząc surowe mięso.
Jednym z najgroźniejszych pasożytów jest tasiemiec u kota. Objawy pojawiają się stosunkowo późno, gdy tasiemiec nabierze już sporych rozmiarów. Zarażenie kota można często zauważyć przypadkowo, po zaobserwowaniu ruszających się członów tasiemca, które przypominać mogą pestki dyni w okolicy odbytu czworonoga lub na jego sierści. W przypadku inwazji u kota pojawiają się także inne objawy, takie jak m.in. wzmożony apetyt, problemy gastryczne, nudności czy ogólne otępienie. Pasożyt to niezwykle niebezpieczny pasożyt, który w przewodzie pokarmowym kota może osiągnąć nawet 70 cm długości, a jego uzbrojony scolex (główka), za pomocą którego przyczepia się do ściany jelita, zaopatrzony jest w cztery przyssawki i kilka rzędów haków. W przypadku rozpoznania pasożyta konieczne jest możliwe najszybsze wdrożenie dedykowanego leczenia, które weterynarz ustala indywidualnie do stanu zwierzęcia.
Choroby odkleszczowe
Choroby odkleszczowe u kotów (czyli babeszjoza, borelioza i anaplazmoza) to poważne zagrożenie nie tylko dla ich zdrowia, ale przede wszystkim życia! Zbagatelizowane objawy tego typu dolegliwości mogą skończyć się dla naszego pupila w krematorium dla zwierząt. Z tego powodu zdecydowanie nie warto lekceważyć symptomów chorób odkleszczowych i natychmiastowo stawić się w poradni weterynaryjnej, aby wdrożyć leczenie specjalnymi środkami i antybiotykami. Niezbędne będzie również wykonanie szeregu badań, aby sprawdzić, czy choroba nie naruszyła wątroby i nerek zwierzęcia. Poszczególne choroby objawiają się w różny sposób. W przypadku zarażenia którąś z nich u kota występuje najczęściej senność, brak apetytu, ogólne osłabienie i biegunka. Objawom towarzyszyć może również żółtaczka i gorączka. Zwierzę charakterystycznie drży, nie reaguje na propozycje zabawy i jest bardzo otępiałe. Dzieje się tak, ponieważ infekcja atakuje ośrodek nerwowy zwierzaka. Kot bardzo źle się czuje i powoli zaczyna tracić świadomość, dlatego tak ważna jest pilna interwencja weterynarza.