Od czego zacząć wychowanie szczeniaka?

Od czego zacząć wychowanie szczeniaka?

Kto z nas nie marzy o miłym i wiernym pupilu? Posiadanie psa jest jednak ogromną odpowiedzialnością, a jego wychowanie równie dużą trudnością. Jeżeli bierzemy do domu psa jako małego szczeniaka, przed nami trudna i długa droga, by z niesfornego malucha stał się grzecznym i posłusznym zwierzęciem. Od czego zacząć?

Miłość i dyscyplina

Na początku wychowania szczeniaka niezwykle ważne jest, aby okazywać mu zarówno dużo miłości, jak i dyscypliny. Jeżeli zwierzę od małego przyzwyczai się, że wszystko mu wolno, z czasem coraz trudniej będzie nauczyć go bycia posłusznym. Od pierwszego dnia należy stosować komendy „nie‟ i „do mnie‟, aby pies zrozumiał, że jego zachowanie jest nieodpowiednie. Ważne jest także nagradzanie, które w pierwszych miesiącach wychowywania psa potrafi zdziałać cuda. Jeżeli pupil posłucha się i zareaguje dobrze, powinien dostać smakołyk. Wówczas skojarzy, co jest dobre, a co złe. Gdy wychowanie szczeniaka przynosi jednak zbyt wiele trudności, warto udać się na konsultację do specjalisty. Behawiorysta, Poznań czy Warszawa, każdy kocha i rozumie zwierzęta tak samo bardzo!

Odpowiednie zachowanie wśród ludzi

Zdarza się, że szczeniak nie potrafi zbyt dobrze zachowywać się wśród ludzi i innych zwierzą. Szczeka, drapie, skacze i gryzie. To zupełnie normalne zachowanie dla młodego pieska. Pupila trzeba jednak od małego uczyć kultury i dobrych manier, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia socjalizacja szczeniaka. Istnieje wiele technik i ćwiczeń, które wykonywane regularnie pomogą osiągnąć zamierzony cel. Liczy się przede wszystkim konsekwencja i determinacja, odpowiednie nagradzanie psa i krótkie komendy. Za setnym razem zwierzę zrozumie, że złe zachowanie zwyczajnie mu się nie opłaca, ponieważ gdy jest grzeczny, wszyscy go głaszczą i nagradzają.

Porządne wyposażenie

Oprócz konkretnych czynności w wychowaniu szczeniaka dużą rolę odgrywają również dobrej jakości produkty. Od razu lepiej zainwestować w porządną smycz, obrożę, szelki i legowisko, niż oszczędzać i kupować rzeczy, które pies szybko zniszczy lub zużyje. Nie zapominajmy również o zabawkach: gryzaki, piłeczki, szarpaki i maty węchowe -to wszystkie psiaki kochają najbardziej. Sobie również możesz sprawić psi drobiazg! Świetnym pomysłem są np. wisiorki ze zwierzętami, które mogą zawierać zdjęcie twojego pupila lub figurkę z wybraną rasą psa.

Wychowanie szczeniaka nie jest prostym zadaniem, jednak jeśli chcemy być dumni z naszego psa, to nie da się tego ominąć. Pupil w przyszłości odwdzięczy się nam toną miłości i ogromnym oddaniem.