Opieka nad zwierzakiem z adopcji
Mówi się, że zwierzak ze schroniska będzie zdecydowanie bardziej wdzięcznym towarzyszem niż zwierzak wzięty z hodowli. Coś w tym jest. Już dawno udowodniono, że zwierzęta są zdolne do okazywania wyższych uczuć, tęsknoty i cierpienia. Dlatego też doskonale wiedzą, że życie z nową rodziną jest dla nich niesamowitą okazją. W takie zwierzaki ze schroniska dosłownie wstępuje nowe życie, są zdecydowanie bardziej radosne i szczęśliwe. Ale na adopcję zwierzaka trzeba się przygotować. Odpowiednia wyprawka dla zwierzaka to podstawa. Jednak poza samą wyprawką są jeszcze inne ważne aspekty!
Behawiorysta dla psa
W większym stopniu potrzebne jest to dla psa niż kota, ale nie można zapominać o znaczeniu psiego behawiorysty. Szczególnie w przypadku zwierząt nieułożonych lub po przejściach dobry behawiorysta będzie nieocenioną pomocą. Gdzie znaleźć kogoś takiego jak behawiorysta? Koszalin, Wrocław i inne większe miasta z pewnością nie będą mieć w tej kwestii problemu, jednak mniejsze miasta mogą nie mieć swojego specjalisty w tej dziedzinie. W takim wypadku trzeba się liczyć z koniecznością dojazdu do behawiorysty w większym mieście lub umieszczeniem psa w psim college’u. Zdecydowanie lepiej trenuje się psy, gdy nie ma blisko nich właścicieli. Są wtedy spokojniejsze, nie przejmują się obecnością właściciela i chętniej wykonują polecenia. Dlatego też behawioryście pracującemu w psim college’u trzeba udzielić kredytu zaufania, powierzając mu pod opiekę naszego pupila. W przypadku psa ze schroniska, tym bardziej takiego, który został skrzywdzony, praca ze specjalistą może okazać się koniecznością. Miłość i dobra opieka są ze strony właściciela niezwykle ważne, ale mogą nie wystarczyć.
Higiena zwierzaka
Kolejnym krokiem na drodze do zadbania o zwierzaka adoptowanego ze schroniska jest zatroszczenie się o jego higienę. W przypadku kota nie jest to aż tak konieczne, ponieważ kot sam dba o swoją higienę, jeśli wszystko z nim w porządku. Kąpiele kota nie są więc konieczne. Strzyżenie i kąpiel psa mogą się okazać na początek konieczne, dlatego dobry fryzjer dla psów (Łódź, Warszawa, Gdańsk z pewnością oferują bardzo dużo możliwości) może okazać się konieczny. Mimo że pracownicy schroniska starają się o jak najlepszą opiekę nad zwierzętami, w przypadku gdy schroniska są przepełnione, często trudno zadbać o to, by każdy pies był idealnie czysty. Dlatego kąpiel i odpowiednia pielęgnacja po adopcji psa jest zdecydowanie wskazana, żeby zadbać o jego sierść i skórę. Poza tym pomaga to pozbyć się nieco przykrego zapachu, który początkowo towarzyszy adoptowanym zwierzakom. Podobnie jak w przypadku psiego trenera, najlepiej zaufać psiemu fryzjerowi i oddać psa do strzyżenia i kąpieli specjaliście bez obecności właściciela.
Miejsce do spania
Kolejnym ważnym etapem podczas adopcji zwierzaka ze schroniska jest zapewnienie mu wygodnego i przytulnego miejsca do spania. Zwierzak musi czuć się bezpiecznie w nowym otoczeniu i w swoim legowisku. Dlatego też legowisko dla psa czy kota to podstawa. Powinno być odpowiednich rozmiarów tak, by nasz nowy pupil mógł się w nim wygodnie ułożyć. To ważne, by zapewnić zwierzakowi odpowiednią wygodę i poczucie bezpieczeństwa. Legowisko przyda się też szczególnie w przypadku, gdy chcemy, by nasz pupil nie uczył się spania na łóżku lub w fotelu. W takim wypadku wygodne posłanie będzie konieczne. Powinno również zapewniać odpowiedni komfort termiczny – uroczy domek dla małego pieska może okazać się super pomysłem na zimę, ale latem zwierzak może się w nim męczyć. Dlatego też warto zastanowić się nad otwartym legowiskiem, które zimą można dodatkowo wyściełać kocykiem lub zaopatrzyć się we wkłady chłodzące, które można używać wielokrotnie i w ten sposób ochłodzić pupila w upalne dni.
Co jeszcze dla nowego zwierzaka?
Szczególnie w przypadku kota przyda się odpowiedni transporter, dzięki któremu kota przetransportuje się z miejsca na miejsce, na przykład zabierze się go do weterynarza. Z psem sytuacja jest o tyle łatwiejsza, że zdecydowanie prościej poprowadzić go na smyczy. Z kotem może być trudniej, nie każdy to lubi lub potrafi się tego nauczyć. Ważne są również odpowiednio wyprofilowane miseczki na jedzenie i świeżą wodę. Warto zaopatrzyć się w miseczki na odpowiedniej wysokości, optymalnej dla zwierzaka, zamiast takich stawianych na podłodze, ponieważ zbyt nisko umieszczone miseczki szkodzą kręgosłupom zwierząt. Dla psa z kolei może być potrzebna miska, która spowalnia jedzenie, jeśli pies jest zbyt łapczywy (przez co może się zadławić). Na przełamanie pierwszych lodów warto kupić przysmaki dla kota lub psa, które pomogą zyskać sympatię nowego pupila i pomóc przy tresurze.