POZYTYWNE WZMOCNIENIE – PODSTAWA TRESURY
Słysząc o metodach wychowawczych naszych pupili, często spotykamy się z tak zwanym szkoleniem poprzez pozytywne wzmocnienie. Na czym polega pozytywne szkolenie psa?
CZYM JEST POZYTYWNE SZKOLENIE? WYKORZYSTAJ SMAKOŁYKI DO NAGRADZANIA PSÓW!
Nawiązywanie kontaktu z psem i ustalenie podstawowych zasad panujących w danym domu oparte na zrozumieniu przy użyciu pozytywnych wzmocnień to podstawa każdego szkolenia. Dzięki wykorzystaniu pozytywnych bodźców, które powinny być regularne, pies (a także inne zwierzęta, na przykład kot!) powtarza zachowania, za które jest nagradzany, jednocześnie unikając pozostałych zachowań. Nie tych, za które w dawnej opinii niektórych behawiorystów, pies powinien zostać ukarany – psychicznie lub fizycznie.
Nie trzeba tego robić, ponieważ w rzeczywistości wystarczającą, samą w sobie karą jest… brak nagrody. Zwierzę nagradzane za prawidłowe nawyki, na przykład spacerowanie przy nodze, po prostu przestanie zachowywać się niewłaściwie. Co może być wzmocnieniem? Smakołyki do nagradzania psów – na przykład pałeczki, kostki, chrupki – i, oczywiście, dawka pieszczot z miłym słowem.
JAK STOSOWAĆ POZYTYWNE WZMOCNIENIE?
Ważne, by pies otrzymał nagrodę w czasie jak najkrótszym od pozytywnego zachowania. Musi wiedzieć, które zachowania w rzeczywistości przynoszą mu najwięcej korzyści, a które pozostają neutralne, czyli z czasem nieopłacalne. Nie chodzi o wynagradzanie psa smakołykiem jedynie w sytuacji, w której chcemy nauczyć naszego przyjaciela, by na rozkaz siadał, kładł się, warował czy dawał głos.
Czasem chodzi o podstawowe zachowania, które ułatwiłyby wspólne mieszkanie, na przykład niegryzienie mebli czy wybieranie legowiska zamiast kanapy. O generalizacji zachowania jako efektownej tresurze od lat wypowiadają się psi specjaliści, w tym weterynarz i behawiorysta (Poznań, Kraków i Warszawa to miasta, w których łatwo skontaktować się z behawiorystą indywidualnie i zapytać o tę formę tresury stosowaną właśnie na naszym pupilu; w mniejszych miejscowościach konsultacje najczęściej przebiegają on-line).
CZYM MIERZYĆ SUKCES SZKOLENIA?
Jeżeli nasz pies na dziesięć wydanych przez nas poleceń, zachowuje się pozytywnie już w co najmniej dziewięciu przypadkach, jest to ogromny sukces szkolenia właśnie przez pozytywne wzmocnienie. Nie wypracujemy tego systemem kar, zakazów i zrezygnowanym spojrzeniem czy głosem.