Szczeniak w domu - jak się przygotować?

Szczeniak w domu - jak się przygotować?

Decyzja o zakupie lub adopcji szczeniaka powinna być bardzo dobrze przemyślana. Bowiem opieka nad psem to nie lada wyzwanie i wiąże się z wieloma obowiązkami oraz wyrzeczeniami. Jeśli jednak zdecydowałeś się na przyjęcie pod dach szczeniaka, warto wiedzieć jak przygotować się na to ważne wydarzenie.

Przygotowanie mieszkania

Odpowiednio przygotowane mieszkanie pomoże zniwelować stres Twój i szczeniaka. Przede wszystkim należy zacząć od zabezpieczenia wszystkich kontaktów i miejsc, które mogą stanowić jakiekolwiek zagrożenie. Drugim krokiem powinno być kupno misek oraz karmy i przysmaków oraz umieszczenie ich w starannie wybranym miejscu. Idealnym gadżetem są również różnego rodzaju łóżka dla psów. Dzięki legowisku szczeniak będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Warto zwrócić uwagę na to, aby było wykonane z materiału odpornego na błoto i piach. Najlepiej, aby był wykonany z materiału, który można łatwo wyczyścić lub wyprać.

Poznaj psi język

Przed przyjęciem szczeniaka warto również rozeznać się, z czym będzie wiązało się jego posiadanie. Jeśli nasz pies jest rasowy, możemy zorientować się, jakie cechy charakteru wyróżnia dana rasa oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego wychowywania. Dodatkowo niektóre rasy potrzebują odpowiedniej karmy lub długodystansowych spacerów w ciągu dnia, aby móc prawidłowo funkcjonować. Odczytywanie sygnałów nadawanych przez psa pomoże nam lepiej go zrozumieć. Psi język to przede wszystkim mowa ciała. Dokładna obserwacja ogona, uszu, czy pozycji w jakiej stoi pies pozwoli nam rozpoznać jego samopoczucie lub intencje.

Współpraca z behawiorystą

Behawiorysta, czyli psi psycholog to osoba, która pomaga w szeroko pojętym wychowaniu psów oraz niwelowaniu niepożądanych zachowań, Psom nadpobudliwym pomaga w regulowaniu emocji oraz poprawia relacje między psem a członkami rodziny. To świetnie rozwiązanie dla wszystkich osób, które potrzebują pomocy lub porad w wychowaniu swojego pupila. Dodatkowo behawiorysta wspomaga ogólne szkolenie psów. Zachodniopomorskie oraz inne województwa w Polsce posiadają specjalne szkoły, w których można podjąć współpracę razem z psem. Polega ono na nauczeniu zwierzęcia odpowiednich zachowań w trakcie spacerów oraz w domu oraz nauce sztuczek.

Nowy członek rodziny w postaci zwierzęcia to nie lada wyzwanie. Wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak dbanie o pielęgnację psa, odpowiednie żywienie i systematyczne spacery. Jednak mimo wszystko pies to najlepszy przyjaciel człowieka, który z pewnością wniesie w nasze życie wiele miłości i radości.