Wychowanie psa - wszystko, co warto wiedzieć
Wychowanie psa wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. To właśnie dlatego zdarza się, iż koniecznie skorzystać trzeba z porady specjalisty, który podpowie, w jaki sposób zajmować się swoim pupilem, oraz kontrolować go na tyle, aby uzyskać pożądane efekty. Czasem taka praca nad psem wcale nie jest łatwa!
Kiedy przyda się behawiorysta?
Behawiorysta to jeden z zawodów, o którym w ostatnim czasie jest naprawdę głośno. Jest to bowiem osoba, która bada zachowania psów i podpowiada, w jaki sposób postępować wobec swojego czworonoga, aby wychować go lub wymóc konkretne zachowania. W wielu przypadkach jest to bardzo ważne. Na przykład, wtedy gdy pies jest niesforny lub agresywny. Na pewno warto wiedzieć również, czym charakteryzuje się wysokiej klasy behawiorysta. Wielkopolskie może pochwalić się naprawdę dobrymi specjalistami w tym zakresie. Oprócz tego warto wiedzieć również, kiedy naprawdę przyda się taki behawiorysta. Przede wszystkim, wtedy gdy pies w ogóle nie słucha swojego pana, jest agresywny, ma fobie lub lęki, przejawia problemy z wychodzeniem na spacer, czy jedzeniem. Oczywiście takich powodów może być jeszcze więcej i warto po prostu obserwować swojego pupila, aby nie przegapić problemów.
Socjalizacja w przypadku psa - konieczność, czy nowy mit?
Z całą pewnością każdy właściciel psa przynajmniej raz słyszał, o czymś takim jak jego socjalizacja. Tylko, czym tak naprawdę jest socjalizacja psa i w jaki sposób prawidłowo ją przeprowadzać, aby nie zaszkodzić swojemu pupilowi? Dookoła spotkać się można z wieloma krążącymi opiniami o tym, że szczeniak od razu powinien zostać zapoznany z jak największą ilością innych psów, oraz ludzi, aby później nie miał traum i był otwarty na świat. Czy to jednak oby na pewno całkowita prawda? Warto wiedzieć przecież o tym, że nie można przesadzić i tym samym wystawić szczeniaka na działanie zbyt wielu bodźców. W każdym przypadku warto przegadać to z behawiorystą.
Czy behawiorysta jest niezbędny w wychowaniu psa?
Wiele osób zastanawia się także nad tym, czy behawiorysta faktycznie potrzebny jest w procesie wychowywania psa i jaką dokładnie pełni on rolę. Nie zawsze jednak korzystać trzeba z jego usług. Przede wszystkim ważne jest to, aby obserwować swojego czworonoga i tym samym nauczyć się rozpoznawać jego potrzeby i typowe dla niego zachowania. Na tej podstawie łatwiej będzie można ocenić, czy faktycznie potrzebne jest wsparcie behawiorysty, czy właściciel samodzielnie poradzić może sobie z pewnymi wadami w wychowaniu.