WYPRAWKA DLA KOTA. JAK PRZYWITAĆ KOTA W NOWYM DOMU?

WYPRAWKA DLA KOTA. JAK PRZYWITAĆ KOTA W NOWYM DOMU?

Kocięta – małe, puchate kluseczki – mają w sobie bardzo dużo uroku. Większość z nas chciałaby przygarnąć takie maleństwo i stworzyć mu jak najlepsze warunki w nowym domu. Wiadomo, że kot to zwierzę, które potrzebuje nie tylko czułości, ale głównie odpowiedzialności ze strony opiekuna. Pojawienie się kota wymaga więc od nas odpowiednich przygotowań, w tym inwestycji w odpowiednie akcesoria, niezbędne do tego, aby kot czuł się w naszym domu przede wszystkim bezpiecznie.

NAJPIERW PLANUJEMY

Najważniejszym punktem programu staje się moment wprowadzenia kota do domu po raz pierwszy. Bez znaczenia, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy mamy mniejsze mieszkanie – kot nie potrzebuje nie wiadomo jak sporej przestrzeni. Powinna ona jednak na niego czekać tak w pełnej gotowości. Dla kota ważniejsze niż wielkość pomieszczenia jest właściwe rozplanowanie i oznaczenie poszczególnych miejsc w obrębie jego terytorium. Koty również nie przepadają za zmianami i jednocześnie bardzo szybko uczą się, gdzie znajdują się przeznaczone dla nich akcesoria, dlatego ich rozmieszczenie powinniśmy zaplanować przed wejściem kota do domu. Przemyślmy wszystkie za i przeciw stania kuwety w łazience czy drapaka obok kanapy, zanim kot przyzwyczai się do nich, ponieważ każda zmiana, w której będzie później uczestniczył, może być dla niego niepotrzebnym dyskomfortem psychicznym. Jeżeli planujemy, aby kot był wychodzący, w drzwiach przydadzą nam się małe klapki, które łatwo zakupić w sklepach zoologicznych; jeżeli jednak nie chcemy, by kot samodzielnie wychodził z domu – zainwestujmy w bezpieczne szelki dla kotów. Pomyślmy także o oznakowaniu kota czipem elektronicznym.

RZECZY WAŻNE I WAŻNIEJSZE

Potrzeby naszego nowego domownika nie należą do szczególnie skomplikowanych. Kot to zwierzę, które potrzebuje trochę miejsca do zabawy oraz miejsca na miskę i kuwetę. Kuweta oraz miseczki na wodę i karmę nie powinny stać obok siebie – to dość logiczne, bo kto z nas chciałby jadać obiad w łazience? Jeżeli mamy dwa koty – każdy z nich powinien mieć swoją własną kuwetę. W niej musi znaleźć się piasek lub żwirek. Dobrze, by kuweta była wysoka  – inaczej po załatwieniu swoich potrzeb, w trakcie zasypywania, kot może wszystko wysypać nam na podłogę. Niektóre koty łatwo przyzwyczaić do korzystania z kuwety zamykanej, z ruchomymi drzwiczkami. Jeżeli mamy taką możliwość, kuwetę najlepiej będzie postawić w łazience. Natomiast w pomieszczeniu, w którym przebywamy najczęściej i spędzamy w nim czas rekreacyjnie, przyda się drapak dla kota. Dobre są te piętrowe – koty lubią obserwować swoich ludzi z wysoka, z bezpiecznej pozycji – oraz owinięte  sizalowym sznurem – wtedy istnieje szansa, że kociak zamiast tępić pazurki na naszej nowej kanapie, stępi je u siebie. Koty nie potrzebują również swojego legowiska czy specjalnego miejsca do spania; często same wybierają sobie do tego miejsce i jeżeli nawet zakupimy najbardziej miękki koszyczek, po prostu nie będą z niego korzystać. Koty to zwierzęta szczególnie aktywne, które wytracają energię w czasie intensywnej zabawy – w sklepach zoologicznych znajduje się wiele różnych zabawek i akcesoriów potrzebnych do tego, choć większość wędek i maskotek jesteśmy w stanie zrobić sami.

Nie przesadzajmy z wydatkami szczególnie na początku – skupmy się na pierwszych potrzebach naszego nowego domownika, pozwólmy mu przyzwyczaić się do nowego otoczenia, nie przeszkadzajmy mu w poznawaniu go, a, zanim się obejrzymy, stanie się on naszym najlepszym towarzyszem dnia codziennego.